Ošetrovanie obuvi

 
 
 
 
ÚVOD > BLOG > Obuv > Ošetrovanie obuvi
 

Ošetrovanie obuvi

Pondelok, 24. apríl 2017
Ošetrovanie obuvi

O dôležitosti správneho výberu topánok počúvame z každej strany. Samozrejme, že je to veľmi dôležité, to nepopieram, avšak viete ako sa o nich správne starať? Povedzme si otvorene, mnoho z nás považuje napríklad kvalitné turistické topánky ako investíciu, a vec, ktorú nekupuje každý deň poprípade mesiac. Očakáva sa že vydržia roky a pritom si udržia svoje vlastnosti.

Je dôležité dodržať zopár základných postupov.

Udržujte svoje topánky čisté. Na ich očistenie nám postačí studená mydlová voda a handrička, poprípade kefa. Myslite na to, že aj topánka potrebuje dýchať, a ak je špinavá má upchaté kanáliky ktoré zabezpečujú priedušnosť ale aj impregnáciu. Najväčším strašiakom je prach a mastnota , preto ak môžete, udržujte obuv čistú. Aj takáto kvázi banalita predlžuje ich životnosť...

 

Ak máte topánky mokré, odporúčam vybrať z nich vložky. Vo väčšine prípadov bývajú oni najviac mokré a pokiaľ ich nevyberiete, bránite sušeniu výstelky pod nimi. Neodporúčam však ich sušiť napríklad pod radiátorom ako to mnoho z vás robí pretože môže dôjsť k poškodeniu vonkajšieho materiálu a tento problém sa netýka iba kože. Skúste radšej topánky vyplniť papierom ktorý saje vlhkosť. Prílišne rýchle sušenie obuv len poškodzuje.

V neposlednom rade si povieme pár slov na tému impregnácie pri obuvi. Tá je taktiež potrebná, v niektorých prípadoch až nevyhnutná. Avšak mnoho z nás je v klamlivej mienke že topánky je potrebné naimpregnovať po každej väčšej záťaži. To je však chyba. Topánky stačí postriekať impregračným sprejom približne raz za 2 až 3 týždne v závislosti od ich používania, alebo po veľkom daždi až lejaku. Nezáleží na fakte, či turistické topánky obsahujú membránu alebo nie, pretože v oboch prípadoch. Možno sa v duchu pýtate „prečo?“ , veď impregnáciou dosahujeme nepremokavosť alebo tiež odpudivosť vody , no nie? Vlastne nie tak úplne, skôr tým zaisťujeme to, aby sa voda nevsiakla ale skĺzla dolu povrchom. Vrch topánky by sa nemal nasiaknuť vodou, pretože tá sa neskôr pretlačí membránou a to spôsobí že topánka premokne. Je jednoduchšie a pohodlnejšie topánky impregnovať a kvalitná impregnácia na obuv je oveľa účinnejšia ako ich sušiť podľa postupu vyššie.

Topánky rozdeľujeme podľa zvršku na dva druhy: celokožené a syntetické. Občasne ide o kombináciu týchto dvoch materiálov. Pokiaľ si vyberiete topánky kožené, ocitáte sa v zložitej situácii pretože si musíte uvedomiť či vaše topánky sú z kože brúsenej alebo hladkej. Pokiaľ ide o brúsenú verziu (nubuk) použijeme sprej, vosk poprípade roztok. Pri koži hladkej (suede) môžeme použiť iba sprej alebo roztok. Jednoznačne sa vyhneme olejom alebo voskom pretože môže dôjsť k znehodnoteniu. Pri syntetickej alebo kombinovanej obuvi sú vhodné zväčša impregnačné spreje, alebo tiež aj obmedzená možnosť využitia roztokov na báze vody .

Každá topánka je od výroby naimpregnovaná a je ideálne použiť čo najviac blízky prípravok. Je dobré sa už pri kúpe informovať ktorý prípravok je obuvi čo najviac príbuzný.

 

Podeľ sa o svoj názor s ostatnými

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia