Užitočné rady, tipy a triky, ale aj outdoorové novinky

 
 
 
 
 
 
ÚVOD > BLOG
 
adamsportbloguje.png
 
 
To najnovšie z nášho blogu

Rozhovor s Petrom Žiškom

Ahoj Peťo, nedávno si sa vrátil z MS v Spartane Race, ktoré sa konali v Amerike. Umiestnil si sa na sympatickom 18. mieste. Čakal si iné umiestnenie, alebo si so svojím výsledkom spokojný?

Ahoj, určite som čakal lepšie umiestnenie, tak do 10. miesta, ale vzhľadom na podmienky, ktoré sa tam tak nečakane a náhle vyskytli, som spokojný aj s tým 18-tym. Samozrejme, to však mohlo byť aj lepšie...

 


 

 

Čítať viac

Moje lietanie začalo pristáním na hnojisku, hovorí paraglidista Juraj Koreň

Juraj Koreň je paraglajdista, horolezec, veľký cestovateľ a hlavne dobrodruh. Vzťah k lietaniu si vďaka svojmu otcovi budoval už od prvých rokov života. V lete 2019 sa zúčastnil vytrvalostných pretekov v paraglidingu Red Bull X-Alps. Tieto preteky vedú cez šesť alpských krajín a pretekári z celého sveta v 14 súťažných etapách prekonajú trasu dlhú 1138 km. Jurajovi si splnil ďalší svoj sen a podarilo sa mu umiestniť sa na výbornom 18. mieste.

Čítať viac

NightRun Liptovský Mikuláš 7.7. 2018

7.7.2018 som sa zúčastnil tzv. NightRun-u v Lipt. Mikuláši, ktorý patrí do série 123athlon. Na výber sme mali dve trate o dĺžke 5km a 10km, ja som absolvoval tú dlhšiu. Na štart 10km trate sa postavilo 109 ľudí. Dostal som veľmi pekné štartovné číslo (69). Podľa niektorých som vyhral už v momente ked som dostal to číslo :D

Čítať viac

Triathlon Attack 11.8. 2018

V sobotu 11.8.2018 som sa zúčastnil jedného pekného triatlonu s názvom Triathlon Attack. Už dva dni pred štartom robil môj žalúdok divné pohyby s nie pekným výsledkom na wc :D Ale tak povedal som si nerieš to veď to len zo stresu. Takže na štart som sa postavil fajne odľahčený (vyprázdnený) s raňajkami vo forme polovice suchého rožka. Dúfal som, že situácia sa zlepší po pár prejdených kilometroch.

 

 

 

Čítať viac

Od Tatier k Dunaju 2018

Asi už skoro všetci viete, aký úspech vybojovali bežci z Ružomberka. Ale pre istotu to ešte raz spomeniem aby o tom vedeli aj tí, ku ktorým sa to nedostalo. V sobotu a nedeľu sa konal už 6. ročník behu Od Tatier k Dunaju, kde nechýbali ani Ružomberčania. Ja som bol tiež súčasťou jedného čisto ružomberského tímu Ružomberok v pohybe a mal som tú česť reprezentovať svoje mesto.

 

 

 

Čítať viac

Staráte sa o auto pravidelne? A čo vaše lyže?

Keď v aute vypovie službu štartér alebo alternátor, rozsvietia sa kontrolky výmeny kvapalín, či sa ozve geometria podvozku, samozrejmosťou je návšteva odborníkov. Rovnako je to aj s lyžami. Ak sa na nich objavia hlboké ryhy, otupia sa hrany, ak chýba štruktúra sklznice, zlé uhlovanie (geometria hrany), či nedostatočná impregnácia, vtedy prichádza na rad servis. „Lyže a auto majú toho veľa spoločného“, Tréner Dávid Šooš servis lyží robí už niekoľko rokov a jedným dychom dodáva, že pravidelným servisovaním sa zvyšuje nielen životnosť a výkon lyží, ale v prvom rade bezpečnosť užívateľa. „Keď sú na sklznici diery, lyžiar stráca koordináciu a nedokáže ovládať lyžu tak, ako by chcel. Mohli by sme to prenesene prirovnať k nevyváženým pneumatikám na aute, ktoré ťahajú auto na jednu stranu. Spomínaná porucha musí pri jazdení vadiť aj priemernému lyžiarovi. Servisné úkony v týchto prípadoch rozhodne netreba podceniť“, apeluje D. Šooš

Čítať viac

Black friday 2017

Piatok 13. je za dverami, no my sa nezľakneme. My si v piatok 13-teho spravíme šťastný deň, ale to nie je všetko,  pokračujeme šťastným víkendom 14. - 15. 10. 2017. Ak máš rád hory, v zime či v lete, pridaj sa k nám! :) 

Aj tento rok ušetríš viac ako 20% s Adamsportom počas bláznivej Black Friday akcie.

V Adamsporte zbožňujeme šport a outdoorové aktivity, no zbožňujeme a vážime si aj vás, našich zákazníkov a priaznivcov.  Neustále sa snažíme zlepšovať a prinášať to najlepšie pre vaše zážitky a dobrodružstvá spojené s lezením, skialpinizmom, turistikou či ďalšími športovými aktivitami (aj) v  horách. 
Preto sme si aj tento rok pripravili pre všetkých našich športových nadšencov, fanúšikov adrenalínu a aktívnych ľudí jedinečnú akciu Black Friday.

Čítať viac

Karimatky na hory

Podobne ako pri výbere kvalitného spacáka, treba byť obozretný a vedieť čo najviac aj pri výbere karimatky.

Hoci by sa mohlo zdať, že vybrať karimatku nebude nijaký problém, však ide len o nejakú penu proti vlhkosti a chladu, rozdiely medzi jednotlivými typmi karimatiek sú nezanedbateľné.

Hlavne ak ide využitie v horách, kde ste viac dní a váš batoh má svoje objemové a hmotnostné limity, treba pozorne zvážiť každé pre a proti aj pri podložke na spanie.

Pokúsim sa preto zasvätiť vás do problematiky karimatiek čo najzrozumiteľnejším spôsobom a zároveň tak aby vám nijaká dôležitá informácia, či pohľad na vec nechýbali.

 

Čítať viac

Ako vybrať trekkingové palice?

Trekingové palice sa dajú rozdeliť podľa spôsobu skladania na teleskopické, skladacie a pevné. Teleskopické a skladacie palice sa v drvivej väčšine vyrábajú ako dvoj- alebo trojdielne.

V závislosti od Vášho rozpočtu sa bude hýbať výsledná stabilita, skladateľnosť, komfort používania a hmotnosť palíc. Ja osobne mám skúsenosť s viacerými pármi turistických palíc, ktoré sa cenovo pohybovali pod 30 eur. So žiadnymi z nich som nebol spokojný a ich životnosť bola veľmi krátka. Preto ak palice plánujete naozaj využívať, odporúčam vyhradiť si aspoň 50 eur - investícia sa Vám vráti viacnásobne...

Čítať viac

Ako vybrať karimatku

Karimatka je pri pobyte v outdoore veľmi dôležitá vec.

Môže rozhodovať o tom, či je Váš výlet o prežití alebo o pohode, či sa vyspíte do sýtosti alebo si len poležíte v stane a  ráno sa zobudíte dolámaní, a samozrejme o tom, či budete „klepať kosu“ alebo strávite noc v tepelnom komforte.

Nasledujúce riadky berte ako pomoc pri orientovaní sa v širokej ponuke karimatiek na trhu...

Čítať viac

Druhy karimatiek

Plánujete stanovačku s priateľmi, pobyt na horách, či rovno dlhodobejšiu expedíciu?

Nezabúdajte, že kvalitný a ničím nerušený spánok je jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú psychiku a energiu najmä pri dvoj a viacdnňových túrach. 

Pri kúpe vybavenia sa teda zrejme dostanete aj k voľbe karimatky.

Dnes Vám pomôžeme zúžiť výber podľa druhov ponúkaných na trhu...

Čítať viac

Ako vybrať výbavu pre slackline?

Slackline je športová disciplína, ktorej počiatky siahajú do Ameriky, kde si lezci krátili voľný čas chodením po reťaziach na parkovisku. Je to balansovanie, chodenie a skákanie na popruhu, ktorý je upevnený medzi dvomi bodmi.

Na rozdiel od povrazolezectva nie je slackline natiahnutý na pevno, ale je pružný, niekedy viac inokedy menej. Všeobecne platí, že čím je vzdialenosť, ktorú chcete prekonať dlhšia, tým pevnejšie by mal byť popruh napnutý. Slúži predovšetkým na tréning rovnováhy, ale na kratšom popruhu sa často vykonávajú rozličné triky, ktoré sa stále vyvíjajú. Sú to napríklad nástupy na popruh zo sedu, z drepu, s výmykom, rôzne saltá a výskoky s dopadom na popruh, rôzne druhy balansovania a podobne...

 

Čítať viac

Ako vybrať turistický varič?

Každý vie, že varič je v horách takmer nevyhnutná vec.

Byť bez teplej stravy, dobrého ranného čaju alebo kávy viac dní po sebe je nič moc. A keďže nie všade je možné alebo dovolené zakladať oheň, tak varič sa stáva jednou z vecí povinnej výbavy.

V nasledujúcich riadkoch sa pozriem na to aké variče sa dajú kúpiť a aký varič by si si mal kúpiť ty...

Čítať viac

Ako vybrať trailovú bežeckú obuv

Každý človek na zemi je jedinečný.

Tak, ako má každý z nás iné charakterové črty, odlišný pohľad či farbu očí, tak môžeme vidieť aj rozdiely v tvare, veľkosti a špecifickosti nášho chodidla.

Pri výbere vhodnej obuvi je preto veľmi dôležité dbať na prirodzenosť vášho chodila, bežeckého štýlu či na prípadne abnormality...

 

 

Čítať viac

Aj kempovanie môže byť pohodlné

Máte radi prírodu a často sa venujete turistike alebo prechádzkam? Chceli by ste vonku tráviť viac času, ale od aktivít ako je kempovanie vás odrádza určité nepohodlie? Vedzte, že aj kempovanie môže byť pohodlné.

Vyberte si z nášho kempingového nábytku a už nemusíte sedieť na zemi, ale pohodlne sa usadíte na stoličku a uvarené jedlo si položíte na stôl. Za pozornosť stojí stolička Coleman Deck Chair. Je skladacia, avšak veľmi pevná a pohodlná.

V zloženom stave má tvar úplne plochej dosky a jej nosnosť je až 113 kg. Stolička stojí pevne aj na nerovnom teréne...

Čítať viac

Ochrana pred hmyzom a kliešťami

S príchodom teplejších dní nás slniečko láka von. Či už na turistiku, športovať alebo len tak leňošiť na pikniku. Avšak, teplé dni nelákajú len nás , ale i hmyz a kliešte. Práve jar a leto sú tými obdobiami v roku, kedy na nás doslova číhajú oveľa častejšie ako inokedy.  Uštipnutie otravným hmyzom je pre každého z nás nepríjemnou záležitosťou a alergikom môže ísť dokonca o život.

Viete aká je najlepšia prevencia ? My vám ich predstavíme niekoľko a je len na vás, ktorý typ prevencie si zvolíte...

 

 

 

Čítať viac

Ošetrovanie obuvi

O dôležitosti správneho výberu topánok počúvame z každej strany. Samozrejme, že je to veľmi dôležité, to nepopieram, avšak viete ako sa o nich správne starať? Povedzme si otvorene, mnoho z nás považuje napríklad kvalitné turistické topánky ako investíciu, a vec, ktorú nekupuje každý deň poprípade mesiac. Očakáva sa že vydržia roky a pritom si udržia svoje vlastnosti.

Je dôležité dodržať zopár základných postupov.

Udržujte svoje topánky čisté. Na ich očistenie nám postačí studená mydlová voda a handrička, poprípade kefa. Myslite na to, že aj topánka potrebuje dýchať, a ak je špinavá má upchaté kanáliky ktoré zabezpečujú priedušnosť ale aj impregnáciu. Najväčším strašiakom je prach a mastnota , preto ak môžete, udržujte obuv čistú. Aj takáto kvázi banalita predlžuje ich životnosť...

Čítať viac

Merino termoprádlo

Oblečenie, ktoré je pri vašom tele najbližšie,  by mali byť aj najlepšie. Nie je jedno, či sa počas dňa potíte a máte nepríjemný pocit cudzej veci na vašom tele, alebo sa cítite jednoducho komfortne a prijemne pri akejkoľvek činnosti, či už si dávate rannú rozcvičku,  alebo pracujete v kancelárií.

Aké je ideálne prádlo?

Skutočne ideálne prádlo by malo byť v prvom rade funkčné. V lete by malo chladiť a v zime naopak, udržiavať prirodzenú telesnú teplotu tak, aby sa človek nepodchladzoval a ani neprehrieval. To všetko by malo byť skompletizované tak, aby prádlo ideálne priliehalo k telu bez toho, aby nás obmedzovalo v prirodzenom pohybe...

Čítať viac

Fakty o merino vlne II.

Informácie o vlne merino sa na nás v poslednom čase sypú zo všetkých strán. Jej fascinujúce vlastnosti čím ďalej viac ohromujú celý svet a niet sa čomu čudovať. Aj napriek tomu, že rôzne syntetické materiály toho dokážu naozaj veľa, vlna merino v sebe skrýva to najlepšie čo nám príroda môže ponúknuť a predbieha ich na plnej čiare.

Merino vlákno je prirodzene duté, dokáže regulovať telesnú teplotu a udržuje tak ideálnu mikroklímu. Dalo by sa povedať že funguje ako prírodný termostat. Povrch vlákna je hydrofóbny, čo znamená že odpudzuje vodu, zato vnútro vlákna je hydrofilné a teda tekutiny absorbuje. Vlákno dokáže nasať vlhkosť až 35% svojho vlastného objemu...

 

 

Čítať viac

Ako si správne vyberiem turistický a kempingový varič ?

Praženica na raňajky pri východe slnka, či voňavý guľášik s partiou v lese? Dať si teplé jedlo v prírode je určite príjemné a príjemné môže byť aj samotné varenie. S turistickým varičom dokážete pripraviť naozajstné dobroty v akomkoľvek prostredí.

Pred tým, než pôjdete nakupovať

Popremýšľajte, či potrebujete výkonný typ variča, alebo vám postačí úspornejší, na občasné varenie. Okrem ceny by vás mali zaujímať aj funkcie, veľkosť, druh a dostupnosť paliva...

Čítať viac

Fakty o merino vlne

Zo všetkých strán počúvame o mnohých výhodách a jemnosti  Merino vlny. Odkiaľ ale takáto vlna pochádza a akože je tak jemná v porovnaní s bežne dostupnou vlnou? Ani vy neviete odpovede na tieto otázky?

Vlna ako taká je čisto prírodný produkt, pričom sa vo všeobecnosti  tvrdí, že ju produkuje ovca. Nie je to ale tak vždy. Ku príkladu vlnu Kašmír produkuje špeciálne šľachtená koza Kašmírska. Ďalej sa vo svete bežne používa ochlpenie tiav, rôznych druhov kôz, lamy a mnohých iných zvierat. Za vlnu by sa teda dal považovať tkaninový materiál pochádzajúci zo zvieraťa...

 

 

Čítať viac

Ako vybrať bouldermatku?

Viete, čo sú bouldermatky? Aké rozdiely medzi nimi sú a na čo si treba dať pozor? Chcete vedieť, ako vás môže správna bouldermatka zachrániť od vážneho úrazu, a nesprávna vám naopak ublížiť?

Ak ste odpovedali aspoň na jednu otázku „áno“, čítajte ďalej!

Na začiatok si pre tých, ktorí s bouldermatkami ešte nemali tú česť, v krátkosti predstavíme o čo ide:

Bouldermatka je veľmi hrubá podložka, ktorú si položíte pod skalu pri tzv. “boulderingu” - teda lezení na skalu bez istenia. V prípade pádu tak nedopadnete na rôzne hranaté skaly pod vami, ale na relatívne bezpečnú podložku.

Jednoduché, však? Teraz sa už ale poďme pozrieť na to, ako si vybrať takú bouldermatku a čo je pri jej kúpe dôležité zvážiť...

 

Čítať viac

Ako vybrať bežeckú obuv

Základom pozitívneho a hlavne zdravého zážitku z behu sú pohodlné topánky, ktoré nás spoľahlivo donesú priamo do cieľa.  Ako ale v obrovskej ponuke dnešného trhu vybrať tie správne? Ukážeme vám, aké kritéria sú dôležité.

Keď sa chystáte behať v prírode, dobre si premyslite v akom ročnom období a hlavne v akom prostredí budete behať. Nie, naozaj to nie je jedno. Asi vás sklameme, ale neexistuje bežecká obuv, ktorá by bola vhodná na všetky povrchy. To je veľmi dôležité si zapamätať. Bežeckú obuv totiž môžeme prirovnať k automobilom. Každý druh automobilu je určený pre iný cieľ. Športové auto, aby sme si užili rýchlu jazdu a vietor vo vlasoch. Nákladné, aby sme previezli čo najväčšie množstvo vecí z jedného miesta na druhé. Rodinné zasa, aby sme bezpečne dopravili naše deti zo školy domov. A rovnako tak je to i pri výbere bežeckej obuvi...

Čítať viac

Vyberáme turistickú obuv

Milujete prírodu a prechádzky v prírode? Určite viete, aká dôležitá je kvalitná obuv, ktorá bude oporou, bude bezpečná a zaistí vám pohodlie. Rovnako tak sú dôležité funkčné vlastnosti turistickej obuvi.

Turistickú obuv si vyberajte podľa účelu použitia. Treba zvážiť, v akom teréne sa budete prevažne pohybovať a v akých klimatických podmienkach. Na pohyb na skalách iný typ turistickej obuvi ako na pohyb na snehu...

Čítať viac

Ako vybrať turistický nosič? II.

Väčšina aktívnych rodičov sa nechce vzdať obľúbených výletov do prírody ani po tom, ako do ich rodiny pribudne nový člen. Ku kočiarom do hôr však cesta nevedie a tak je skvelým riešením detský turistický nosič. Ako vybrať vhodný nosič, na čo sa zamerať a čo nezanedbať? 

Či už patríte ku dlhoročným skalným fanúšikom turistiky, alebo si chcete s rodinou občas vyjsť a dopriať si poriadnu dávku sviežeho vzduchu, výber nosiča by ste rozhodne nemali podceňovať.

Hneď v úvode je potrebné ujasniť si, na aké dlhé túry plánujete s dieťaťom chodiť...

 

 

Čítať viac

Ako vybrať turistický nosič?

Turistika a pobyt vo voľnej prírode je čoraz obľúbenejším spôsobom, ako aktívne využívať voľný čas. Okrem vysokohorskej turistiky je populárny treking, nordic walking... rozumní rodičia sa snažia viesť svoje deti k zdravému životnému štýlu. A preto sa im tiež snažia už od útleho veku vštepovať výhody aktívneho životného štýlu.

Nie je to len módna záležitosť – turistika a hory ľudí vždy priťahovali. Je to svojím spôsobom láska k prírode, spôsob duševnej očisty a spôsob relaxácie – to je len niekoľko dôvodov, prečo ľudia do hôr vyrážajú.

Hory však prinášajú aj veľa nešťastia, ktoré je spôsobené neopatrnosťou, zlou predvídavosťou a v neposlednom rade zlým vybavením, ktoré nezodpovedá podmienkam v horách. Turistika v horách kladie oveľa vyššie nároky na vybavenie turistu...

Čítať viac

Ako vybrať termoprádlo?

Termoprádlo je súčasťou oblečenia pre každú športovú aktivitu, označuje sa aj ako funkčné oblečenie. V nie dávnej minulosti sa používalo klasické bavlnené oblečenie, ktoré má však množstvo nevýhod – nechráni pred chladom, nedostatočne odvádza pot a je tiež ťažšie, čo výrazne ovplyvňuje výkon pri mnohých druhoch športu.

Čítať viac

Správny čas na beh

Beh sa stal moderným športovým fenoménom. Behu sa venuje čoraz viac ľudí. Behanie má množstvo benefitov, ktoré pozitívne vplývaniu nielen na telesnú zdatnosť, ale rovnako tak pozitívne vplýva na psychiku.

Behom spálime množstvo energie a je to vlastne vynikajúca aeróbna aktivita. Buduje sa celková kondícia a vytrvalosť, ktorú je potrebné pravidelne udržiavať. Najmä počas chladnejších dní potrebujeme kvalitné bežecké oblečenie. Funkčné oblečenie je dôležité aj pre ochranu pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Pri behu myslíme aj na to, že tvarujeme svoje telo. Beh tvaruje lýtka a stehná, ale tiež brucho. Aby boli tvary správne tvarované, striedame rýchly a pomalý beh...

 

 

Čítať viac

Ako vybrať skialp lyže

Výber skialpových lyží je veľmi dôležitá vec. Ak si však chceš skutočne užívať nadšenie zo stúpania do kopca a tiež tak aj zjazdy je potrebné aby si výberu lyží venoval istý čas. Nasledovný článok ti pomôže správne vybrať.

Čítať viac

Ako vybrať skialp lyžiarky

Inovácie skialpinistických lyžiarok sa každým rokom posúvajú vpred. Tým sa aj výber vhodnej lyžiarky pre skialp stáva ťažším. Nevešaj však hlavu !!! Na to aby si si správne vybral kvalitné skialp lyžiarky ti pomôžeme v nasledujúcom článku.

Čítať viac
 
 
 
 
Navštívili ste
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia