Horský beh vrcholom Sidorova

 
 
 
 
ÚVOD > BLOG > Horský beh vrcholom Sidorova
 
Horský beh vrcholom Sidorova 3. ročník


 

 

Príd si zapretekať – JEDEN Z NAJKRAJŠÍCH HORSKÝCH TRAILOV!

Ceny

Prví traja pretekári v kategóriách od kategórie deti 3 budú vyhlásení a obdržia medaily a diplomy. Kategórie deti 1 a 2 dostanú účastnícku medailu.

Kategórie, dĺžka tratí

 

O trati: Vybrali sme pre Vás jeden z najkrajších horských trailov na Liptove v okolí Ružomberka. Beh bude s tiahlymi stúpaniami už od samého začiatku smerom na Malinô Brdo cez Vlkolínske lúky a s maximálnym stúpaním na vrch Sidorova.

Od vrchu Sidorova si už väčšina z nás bude zvyšok horského trailu vychutnávať po mäkkých chodníkoch vedených celým hrebeňom Sidorova až na Kalváriu nad Ružomberkom. Drvivá väčšina trate je vedená po lesnej ceste a turistických chodníkoch v Národnom parku Veľká Fatra. Pokiaľ Vám budú sily a chuť stačiť, kochajte sa krásnymi panoramatickými výhľadmi z vrchu Sidorova a z Veľkej skaly (Vlčí zub). Z vrchu Sidorova je výnimočný pohľad na pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry zapísanej do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO - Vlkolínec. Z dalšieho vrcholu hrebeňa Sidorova počas pretekov je nádherný 360° panoramatický výhľad z najvyššieho vrchu Veľkej Skaly (Vlčí zub) na celé okolie lyžiarskeho strediska Malinô Brdo a mesta Ružomberok.

K samotnému preteku: Extrem Dĺžka: 12 km, Prevýšenie 700 m Štart: od areálu Fitnes California Klačno štartujeme mierným stúpaním po lesnej ceste cez Vráce, po 1km sa napojíme na cyklotrasu do Hrabova, kde pri prvých chatách odbočíme doprava na lesnú zvážnicu, ktorá stálym miernym stúpaním prechádza zjazdovkou zo strediska Skipark Malino Brdo. Pokračujeme stálym stúpaním po lesnej zvážnici Suchým Hrabovom až na Vlkolínske lúky, kde prechádzame asfaltovou cestou vedúcou na Malinô Brdo. Zabočíme doľava krátkym úsekom a doprava sa napojíme na lesnú cestu smerujúcu k farme MiniZoo Sidorovo.

   

Tu nájdeme vytúženú občerstvovaciu stanicu pred najnáročnejšou časťou Horského behu vrcholom Sidorova a t.j. strmý výstup až na vrch Sidorova vo výške 1099 m.n.m. Strmým stúpaním po červenej turistickej značke vystúpime až na vrchol Sidorova, kde sa nám naskytne prekrásny výhľad na Vlkolínec. Po červenej turistickej značke začína príjemnejšia časť horského behu celým hrebeňom Sidorova a následným klesaním krásnym horským chodníkom cez najvyšší bod preteku vrch Veľká Skala.

   

Pri klesaní hrebeňom Sidorova vychádzame nad Ružomberkom v časti Nad Kalváriou, kde pokračujeme doľava okrajom lesa prejdeme cez asfaltovú cestu a napojíme sa na lesný chodník do Hrabova. Pri dalšom smerovníku odbočujeme doprava klesaním k lyžiarskej požičovni a nastupujeme na chodník vedúci z Hrabova do Ružomberka.

Po cca 500 m odbočujeme doľava, prechádzame mostíkom cez riečku Hrabovo, popod hrádzu a napájame sa doprava opäť posledným stúpaním turistickým chodníkom smerujúcim späť na Klačno cez lúky Vráce až do cieľa pri Fitness areáli California Klačno.

 

Trasa Light Dĺžka: 5 km, Prevýšenie 140 m Štart: od Fitness California Klačno, mierným stúpaním po lesnej ceste cez Vráce, po 1 km sa napojíme na cyklotrasu do Hrabova a pri prvých chatách odbočíme doprava na lesnú zvažnicu a cez cyklotrail Žlabiny sa napájame na chodník smerujúci z Hrabova, kde zhruba po cca 500 m odbočujeme doľava, prechádzame mostíkom cez riečku Hrabovo, popod hrádzu a napájame sa stúpaním na turistický chodník smerujúci späť na Klačno cez lúky Vráce až do cieľa.

 

Občerstvenie a sprievodné podujatia

 

 

 

Liptov treba zažiť!

 

Vychutnajte si život na Liptove. Dobrodružstvo, ktoré treba zažiť. Liptov má vždy svojskú atmosféru. Vybrali sme pre Vás pár tipov, ktoré by ste mali určite navštíviť, pokiaľ sa budete zdržiavať na Liptove.

  1. ZAŽI DOBRODRUŽSTVO NA VODE: V lete je Hrabovská priehrada jednou z najnavštevovanejších miest v okolí Fatraparku. Turisti majú možnosť bezplatného plávania, potápania, člnkovania a rozličných vodných atrakcií priamo v areáli len pár minút od nižšie spomínaného ubytovania, ktoré Vám odporúčame.
  2. TARZÁNIA: V rovnakom areáli blízko Fatraparku v Hrabove sa nachádza Tarzánia, ktorá umožňuje záujemcom preskúšať svoju kondičku. Šplhanie po lanách vo výške 3 až 7 metrov nadchne každého jedinca. Navyše, ku každej dospelej osobe pripadá jedno dieťa GRATIS.
  3. BIKE PARK: Z okolia Hrabova sa stále nedostávame a predstavujeme ďalšiu obľúbenú atrakciu pre dobrodružne a adrenalínovo naladených jedincov. Hrabovská dolina ponúka kilometre značených i neznačených ciest, ktoré sú vhodné, ako pre začiatočníkov, tak aj pre skúsených bikerov. Čo je viac, bicykle je možné si požičať.
  4. VLKOLÍNEC: Presunieme sa do inej oblasti. Vlkolínec - živá obec bola ešte v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry s cieľom trvalo chrániť kultúrne hodnoty tejto lokality. Dedinka bola zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa na južnom úpätí vrchu Sidorovo, vďaka čomu ju pretekári majú možnosť počas behu vidieť.
  5. HRAD LIKAVA: Likava patrí k najväčším hradným stavbám na území stredného Slovenska a vďaka viac ako 36 m nameraných v najvyššom bode severného paláca sa zaraďuje medzi najväčšie hrady na Slovensku. Pod hradom je dedinka Likavka, ktorá je situovaná len pár minút od mesta Ružomberok. Rozhodne stojí za navštívenie.
  6. SPOZNAJ LIPTOV: Liptov ponúka krásu hôr, rozkvitnuté lúky, divoké zvieratá, luxusné a lacné ubytovanie, more zábavy a mnoho ďalšieho. Pokiaľ ťa z našich odporúčaných atrakcií nič nenadchlo, odporúčame navštíviť túto stránku, kde sa oboznámiš so zaujímavými miestami, ktoré sa oplatí na Liptove skutočne zažiť. 

    

 

Odporúčame ubytovanie

 

Aby ste mali miesto, kde môžte hlavu skloniť po náročnom behu, Adam Sport Vám odporúča to najlepšie ubytovanie na Liptove v blízkosti preteku. 

  1. MÁJEKOVA CHATA: Chata sa nachádza v krásnom prostredí Malina Brda vo Veľkej Fatre s nadmorskou výškou 965 mnm. Jej lokalita umožňuje turistom absolvovať množstvo zaujímavých aktivít ako napríklad Ski & bike park Malinô Brdo Ružomberok pre milovníkov lyžovania a cyklistiky, Vlkolínec pre nadšencov ľudovej histórie, zákutia Veľkej Fatry pre turistov, okolité aquaparky pre rodinný relax, Lanový park Tarzánia Hrabovo pre odvážlivcov a veľa iného.
  2. FATRAPARK:  Apartmánový dom sa nachádza v malebnej doline Hrabovská v Ružomberku - v bezprostrednej blízkosti nádrže Malinô Brdo SKIPARK Ružomberok. Fatrapark je vhodný pre rodiny s deťmi, ktoré majú možnosť hrať hry v okolí (lúka, les).
  3. KOLIBA U DOBRÉHO PASTIERA: Drevená moderne zariadená koliba vsadená priamo do prírody v Čutkovskej doline. Ponúka ubytovanie a reštauráciu s tradičnou slovenskou kuchyňou. V areáli sa nachádza multifunkčné ihrisko s veľkým záberom využitia a možnosťou rezervácie.

  

 

Hlavný usporiadateľ: Adamsport

Riaditeľ pretekov: Patrik Lupták

Veliteľ tratí: Tomáš Gazdarica

Štartér: Ján Svrček

Hlavný rozhodca: Ladislav Valent

Časomerači: Časomiera pt

Autor trate: Tomáš Gazdarica

Zdravotná služba: HZS

V cene štartovného: Organizátor zabezpečí občerstvenie a pitný režim v priestore štartu a cieľa pre všetkých pretekárov. Pred stúpaním na vrchol Sidorova (na Vlkolínskych lúkach) bude pripravená občerstvovacia stanica.

Parkovanie: Bezplatné parkovanie sa nachádza v blízkosti štartu a cieľa

 

 
 
 
 
Navštívili ste
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia