ÚVOD > BLOG > Kemping > Karimatky na hory
 

Karimatky na hory

Pondelok, 12. jún 2017
Karimatky na hory

Podobne ako pri výbere kvalitného spacáka, treba byť obozretný a vedieť čo najviac aj pri výbere karimatky.

Hoci by sa mohlo zdať, že vybrať karimatku nebude nijaký problém, však ide len o nejakú penu proti vlhkosti a chladu, rozdiely medzi jednotlivými typmi karimatiek sú nezanedbateľné.

Hlavne ak ide využitie v horách, kde ste viac dní a váš batoh má svoje objemové a hmotnostné limity, treba pozorne zvážiť každé pre a proti aj pri podložke na spanie.

Pokúsim sa preto zasvätiť vás do problematiky karimatiek čo najzrozumiteľnejším spôsobom a zároveň tak aby vám nijaká dôležitá informácia, či pohľad na vec nechýbali.

 

 

 

1. Penové vs nafukovacie

Pod pojmom karimatka si ešte stále asi väčšina turistov predstaví  penovú rolku z polyelylénu pripevnenú na boku batoha. Také boli prvé karimatky v 60-tych rokoch a dodnes ich možno nájsť v každej outdoorovej predajni. Odvtedy sa však ale mnoho vecí pohlo dopredu a dnes už máme karimatky rôznych typov, tvarov a s rôznymi vlastnosťami. Okrem polyetylénových penoviek, pribudli kvalitnejšie podložky z etylénvinylacetátu, známeho pod skratkou EVA, nafukovacie a samonafukovacie matrace. Tie majú vo vnútri penu, ktorá sa po rozvinutí rozpína. Pozor, netreba si myslieť, že sa vám po čase karimatka sama pohodlne nafúkne a vy sa na ňu už len natiahnete. Maximálne sa vystrie do tvaru aký by mala mať po nafúknutí, no do ideálnej tvrdosti ju musíte dofúkať ústami.

 

2. Hrúbka a teplotné určenie

Hrúbka karimatiek sa pohybuje približne od jedného centimetra do 5, výnimočne viac centimetrov. Klasické penovky majú hrúbku okolo 1 centimetra, čo vám pri spaní na tvrdom podklade poskytne akurát odizolovanie od vlhkého a chladného podkladu, ale inak pramálo pohodlia. Ich princíp je založený na PE penový póroch, ktoré sú od seba oddelené na rozdiel od pórov molitanu, vďaka čomu nesajú vlhkosť . Avšak pri dlhodobom používaní sa táto vlastnosť stráca. Pri EVA karimatkách je princíp podobný, ide o hustejšiu penu, s menšími pórmi, čiže logicky sú tieto karimatky aj tvrdšie. Ich komfort býva ošetrený tvarovaním, či už rôznymi zárezmi alebo tvarom pripomínajúcim obal na vajcia. Vďaka svojej tvrdosti a väčšej hustote má pri rovnakej hrúbke lepšie teplotné parametre ako klasická PE karimatka a pri hrubších prevedeniach je využiteľná už aj na snehu (vlastná skúsenosť :)). Najhrušie, no zároveň aj najlepšie izolujúce sú nafukovacie karimatky.

 

3. Hmotnosť

Pri hmotnosti majú navrch určite penové karimatky, snáď ani jedna nie je ťažšia ako ktorákoľvek nafukovacia. Hmotnosti penových sa pohybujú od menej ako 100 g do maximálne 300 g pri tých najhrubších. Samonafukovacie zase pri 400 g len začínajú a to sú tie najtenšie, ktoré ešte toľko komfortu neposkytnú. Preto pri balení resp. výbere karimatky zvážte, či sa vám oplatí viac ušetriť na hmotnosti alebo na objeme. Ťažšie a lacnejšie nafukovačky majú niekedy aj viac ako jeden kilogram a to už nie je zanedbateľná hmotnosť pri viacdňovom šľapaní.

 

4. Veľkosť

Vždy si vyberajte karimatku, na ktorej sa vám bude ležať pohodlne. To znamená, že keď sa natiahnete do spacáku a vystriete sa, vaše nohy aj hlava budú mať pod sebou karimatku. Pri penových a EVA karimatkách sa nestáva často, že by boli malé, skôr riešite problém ako ich šetrne a úsporne zbaliť na pohodlný prenos. Tu sú pri tomto type asi najpríjemnejšie skladacie EVA katimatky, ktoré zložíte ako harmoniku a dáte či už zboku alebo zospodu batoha. Takémuto prenosu sa nevyhnete asi ani pri väčšine nafukovačiek, pokiaľ nie sú vyrobené tak, aby sa dali preložiť na polovicu po dĺžke. Tak sa vyrábajú napríklad karimatky značky Therm-A-Rest. Tie sú navyše aj tvarované tak, že pri nohách sú užšie a tým pádom patria k tým najľahším na trhu. V batohu zaberú po zbalení veľkosť malého spacáku.

 

Životnosť a starostlivosť

Dôležitým upozornením pri karimatkách každého druhu je ich životnosť. Ak chodíte do hôr často a s obľubou spíte v stane alebo pod širákom, karimatku budete potrebovať vždy a za každých podmienok. Preto je namieste zamyslieť sa nad tým, či je výhodnejšie investovať do drahšej nafukovacej karimatky alebo dať pár eur za penovku. Penové karimatky majú životnosť v podstate neobmedzenú. Ale pozor. Časom sa vyležia, možno aj dotrhajú pri náročnom prechode cez kosodrevinu a ich izolačné vlastnosti sa zredukujú na dobrý pocit, že nespíte na holej zemi. A aj štruktúra pórov sa časom poruší a nakoniec karimatka nasaje aj vlhkosť. Nafukovačky tento problém nemajú. Pokiaľ sa samozrejme neprederavia. Výrobcovia k nim dodávajú aj repair kit so záplatami, ale ten možno zabudnete doma a budete spať na vyfučanom kuse peny. Ten má v zásade podobné vlastnosti ako stará penová karimatka, od vlhkosti vás odizoluje, od chladu veľmi nie. No pokiaľ si neusteliete na kaktusoch alebo si karimatku neprepálite, k dieram by ste nemali dôjsť len tak ľahko. Preto životnosť karimatiek hrá v prospech samonafukovacích. Nezanedbateľným faktom je to, že napríklad značka Therm-A-Rest ponúka záruku 25 rokov na všetky funkčné a materiálové nedostatky. V otázke starostlivosti treba azda dodať len toľko, že všetkým karimatkám zvýšite životnosť správnym skladovaním a to tak, že ich budete mať voľne vystreté, určite nie stlačené.

 

Ďalšie tipy a triky:

- ak sa bojíte o prederavenie alebo nedostatočný komfort, viacerí používatelia sa prikláňajú ku kombinácii penovej a nafukovacej karimatky.

- ak vás cesty vedú do vyšších polôh na sneh alebo rovno ľadovec, sledujte hodnoty teplotného odporu (R), čím vyššia hodnota, tým lepšie. Zo samonafukovacích voľte hrúbku aspoň 3.8 cm.

- ak preferujete minimalistickú výstroj, skúste sa pozrieť aj po čisto nafukovacích karimatkách. Sú pomerne zriedkavé a drahé, ale inak odolné a zaberú v batohu priestor ako jedna plechovica od piva.

- viacerí výrobcovia ponúkajú aj ženské prevedenia karimatiek, pri čom nejde o farbu ale hlavne o veľkosť a mieru tepelného komfortu

- ak si chcete ochrániť karimatku pred zašpinením, môžete si pod ňu dať ešte alumatku. Tá stojí približne 5 €, mierne zvýši teplotný komfort a nezaberie veľa miesta v batohu.

 

Podeľ sa o svoj názor s ostatnými

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia