Ako vybrať spacák

 
 
 
 
ÚVOD > BLOG > Turistika > Ako vybrať spacák
 

Ako vybrať spacák

Streda, 7. september 2016
Ako vybrať spacák

Spací vak je akási veľká termoska, ktorej úlohou je zabezpečiť  komfortný spánok tým, že okolo vás vytvorí izolačný obal. Úlohou nocľažníka je zas vyhriať si jeho vnútro tak, aby v ňom bolo príjemne teplo. Mnoho ľudí si myslí, že ich spacák bude hriať, pričom on “iba” izoluje.

Spací vak je akási veľká termoska, ktorej úlohou je zabezpečiť  komfortný spánok tým, že okolo vás vytvorí izolačný obal. Úlohou nocľažníka je zas vyhriať si jeho vnútro tak, aby v ňom bolo príjemne teplo. Mnoho ľudí si myslí, že ich spacák bude hriať, pričom on “iba” izoluje.

Mohlo by sa zdať, že od chladného počasia nás chráni izolačná náplň, perie alebo duté vlákno, no v skutočnosti je to vzduch, ktorý je v takejto náplni obsiahnutý. Preto je veľmi dôležité všímať si u spacákov ich nadýchanosť, tzv.loft. Čím má spacák väčšiu nadýchanosť, tým je schopnejší pohltiť viac vzduchu a tým aj lepšie izolovať (tzn. bude vám v ňom teplejšie). Postupom času sa schopnosť izolačnej náplne udržať loft stráca (tzn. čím je spacák starší, tým rýchlejšie stráca svoju nadýchanosť).

Ako izolačné materiály sa najčastejšie používajú perie a duté vlákno.

2

Perie

Historicky jeden z najstarších materiálov pre výplň spacákov. Vďaka pomeru izolácia/hmotnosť/zbaliteľnosť sú páperové spacáky ľahké a kompaktné. Perie je pomerne drahá surovina, vďaka čomu je aj cena týchto spacákov je vyššia ako u spacákov plnených syntetikou. Na plnenie sa najčastejšie  používa zmes peria a páperia z husy severskej. Perie má rôznu kvalitu a s tým aj rozdielne vlastnosti a iné parametre. Pri spacákoch plnených perím je dôležité sledovať pomer perie/páperie a plnivosť, ktorá sa meria v jednotkách “cuin”. Plnivosť predstavuje pomer, koľko kubických palcov (16,39 cm3) zaberie americká unca (28,35 g) peria. Pre jednoduchosť si stačí zapamätať:

  • 300 cuin je nízka kvalita peria (vhodná pre základné letné spacáky),
  • 400-450 cuin je stredná kvalita peria (kvalitné letné spacáky)
  • 500-550 cuin je dobrá kvalita peria
  • 550-750 cuin je veľmi dobrá kvalita peria (trojsezónne a zimné spacáky)
  • nad 750 cuin je excelentná kvalita peria (kvalitné zimné spacáky)

Páperové spacáky sa vyznačujú svojou kvalitnou tepelnou izoláciou, ktorú ocenia hlavne turisti bivakujúci v zimných podmienkach. Sú tiež veľmi dobre zbaliteľné a hmotnostne ľahké. Ich nevýhodou je náchylnosť na zvlhnutie. Perie po premočení stráca veľmi rýchlo svoj loft (=nadýchanosť) a tým pádom izolačné vlastnosti prudko klesajú.

3

 

Duté vlákno

Duté vlákno bolo vyrobené ako syntetická náhrada peria. Jeho veľkou výhodou je, že svojimi izolačnými vlastnosťami dokáže konkurovať periu. Aj náklady na výrobu sú výrazne nižšie, čo robí spacáky tohto typu lacnejšie. Loft u takýchto spacákov dokáže svoju funkciu plniť aj pri vlhkejšom počasí. Existujú dva základné typy izolácie dutým vláknom: krátke jadro a monovlákno. Krátke jadro tvorí veľké množstvo kratších dutých vlákien o dĺžke do 5 cm. Tieto vlákna sa do seba zakliesnia a vytvoria tak dutiny, kde je uväznený vzduch. Takýto typ izolačného materiálu používa napr. Primaloft. Monovlákno funguje na podobnom princípe, no použité vlákna majú veľkú dĺžku. Viac o materiáloch, ktoré sa používajú na výrobu jednotlivých spacákov sa dozviete tu: http://www.kopce.sk/aky-material-tvori-spac-vak/ 

 

 

 

 

Tvar spacieho vaku

V súčasnosti existuje množstvo tvarov a strihov spacákov, ktoré sú určené pre rôzne špecifické úlohy. Pre turistiku sú najčastejšie vyrábané dva typy: obdĺžnik a múmia. Obdĺžnik, inak tiež nazývanýdekový typ, je vývojovo starší a poskytuje oproti múmiovitému typu viacej miesta. Vďaka tomu je v ňom komfortnejší spánok. Jeho nevýhodou je však nadbytok vnútorného priestoru, čo má za následok horšie izolačné vlastnosti. Obdĺžnik sa dá zipsom kompletne rozopnúť a použiť ako deka (odtiaľ názov “dekový typ”). Pre jeho slabšie teplotné parametre sa používa na chatách, kempoch a autoturistike v karavanoch. Múmiový typspacáku lepšie obopína postavu a vďaka anatomickému tvarovaniu je v ňom podstatne menej prázdneho priestoru, ktoré musí vaše telo vyhriať. Najčastejšie sa používa pri stanovaní vo vyšších pohoriach, kde sa predpokladá aj vplyv extrémnejších klimatických podmienkach.

 

Teplotný komfort

Pri výbere spacáku je dôležité položiť  si otázku typu: Chcem spacák do zimy alebo na leto?

Kvalitné spacáky musia podliehať prísnym normám aby sa mohli predávať v špecializovaných obchodoch. V EU sa používala norma EN 13537, ktorá predpisuje výrobcovi zabrať na spacákoch 4 teplotné parametre:

  • Tmax = teplota, pri ktorej začína byť v čiastočne zapnutom spacáku nepríjemné teplo
  • Tcomf = teplota, pri ktorej sa pohodlne vyspí štandardne 60 kg žena
  • Tlim = teplota, pri ktorej sa pohodlne vyspí štandardne 70 kg muž
  • Text = teplota, pri ktorej spacák udrží základné životné funkcie, zabráni omrzlinám   a podchladeniu

6

Optimálna teplota spacákov

  • Letné: Tlim = cca 10 °C
  • Trojsezónne (jar – jeseň): Tlim = cca. -10 °C
  • Zimné: Tlim = cca -25 °C

Ako vybrať ten správny spacák ?

Pri výbere poslúži zodpovedanie základných 2 otázok:

  • Chcem spacák na zimu alebo na leto?

Pokiaľ sa záujemca rozhodne pre používanie spacáku cez zimu, najlepšou voľbou pri výbere bude kvalitný páperový spacák, ktorý poskytne dostatočný tepelný komfort aj počas mrazivého počasia. Ak sa rozhodne pre letnú verziu, odporúčame spacáky zo syntetických materiálov, hlavne vďaka ich lepšej odolnosti voči vlhkosti a podobne kvalitným parametrom aké majú páperové spacáky. Existujú však aj 3-sezónne verzie spacákov, ktoré sa v poslednej dobe tešia veľkej popularite hlavne pre ich funkčnosť počas troch ročných období (jar, leto, jeseň).

  • V akých podmienkach chcem spacák používať?

Ako používateľ sa môžem rozhodnúť na aký účel budem spací vak používať. Väčšina ľudí preferuje kempovanie v rôznych autokempingoch, kde sa dá jednoducho priviesť všetko potrebné autom. Na takéto príležitosti sa najviac hodia obdĺžnikové (dekové) spacáky, v ktorých bude mať používateľ pohodlnejší spánok. Pokiaľ ste dobrodružnejšie typy a radi vyhľadávate kempovanie vo voľnej prírode kdesi na lúke, horskom sedle, pri lese, bude pre vás správnou voľbou múmiový typ spacákov, ktorý vám zaistí optimálnu tepelnú izoláciu aj počas nepriaznivého počasia (silný vietor, chlad, hmla, dážď).

 

Rada od nás 

Pri výbere spacáku určite nezabudnite, že aj výška vašej postavy je dôležitá. Spacák by nemal byť príliš krátky, ale ani príliš dlhý (aby nevznikol prázdny priestor pri chodidlách, odkiaľ by ste potom cítili chlad). Dobrým zvykom býva pridať si k nohám do spacáku oblečenie, ktoré sa môže počas noci lepšie preschnúť a tým pádom bude ráno príjemne vyhriate a znesiteľnejšie po chladnej noci.

Spacák je dobré po dlhšom tripe zavesiť na šnúru a nechať poriadne preschnúť. Veľmi účinné je aj skladovanie spacáku vo zvislej polohe niekde v skrini (keď je stále len skrčený v obale znižujú sa jeho izolačné vlastnosti).

Adamšport odporúča

V kamennej predajni a tiež aj na e-shope môžete nájsť rôzne kategórie spacákov pre deti aj dospelých. Nájdete tu letné, 3-sezónne aj zimné spacáky od renomovaných značiek (za skvelé ceny) ako napríklad – Husky, Warmpeace, Sir Joseph, Coleman, LOAP, Spokey, Rock empire, Hannah a veľa ďalších  

Viac nájdete tu –https://www.adamsport.eu/spacaky/

 

Podeľ sa o svoj názor s ostatnými

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia