ÚVOD > BLOG > Turistika > Ako vybrať turistický varič?
 

Ako vybrať turistický varič?

Utorok, 25. apríl 2017
Ako vybrať turistický varič?

Každý vie, že varič je v horách takmer nevyhnutná vec.

Byť bez teplej stravy, dobrého ranného čaju alebo kávy viac dní po sebe je nič moc. A keďže nie všade je možné alebo dovolené zakladať oheň, tak varič sa stáva jednou z vecí povinnej výbavy.

V nasledujúcich riadkoch sa pozriem na to aké variče sa dajú kúpiť a aký varič by si si mal kúpiť ty...

 

 

Na trhu existujú dva hlavné typy varičov, a teda plynové a benzínové. Obidva majú svoje výhody a nevýhody.

Obr.1 Varenie večere na pobreží Severného mora v Škótsku

 

Plynové variče sú lacnejšie, konštrukčne jednoduchšie aj ľahšie. Ich palivom je plynová zmes propánu a butánu, ktorú je dostať v malých kartušiach (100 až 500g) za cenu približne 8  až 10 eur / 450g. Výkon plynového variču závisí od vonkajšej teploty a v teplotách pod 0 stupňov Celzia je vhodné používať zimnú zmes plynu ktorú ponúka Primus pod názvom Winter Gas.

Kartuše sa neodporúčajú plniť a teda sú jednorazové. Počul som príbeh, ako istému horolezcovi vybuchla plnená kartuša zabalená v ruksaku vo vlakovom kúpečku. Okrem dotrhaného ruksaku sa nič nestalo, ale nerád by som to riskoval :)

Na plynové variče existujú dva typy kartuší, takže pred kúpou je potrebné overiť, či kupujem správny typ. („nacvakávacie“ kartuše Campingaz verzus šróbovacie kartuše ostatných značiek). Pre mňa hlavná nevýhoda plynového variča je nedostupnosť kartuší v niektorých častiach sveta (najmä sa jedná o Afriku, Áziu a Strednú Ameriku), ich vyššia cena a ich jednorázové neekologické využitie.

Obr. 2 Plynový varič Var 2

 

Benzínové variče sú výrazne drahšie, a ich obsluha si vyžaduje trochu skúseností a citu. Ich hlavnou výhodou je práve palivo. Najlepšie je mať technický benzín, no inak sa dá použiť aj klasický bezolovnatý benzín ktorý sa tankuje do benzínových motorov. Teda dostupnosť a cena paliva nie je problém. Takisto ani nehromadíme kovové obaly, keďže flašku na benzín máme stále tú istú.

Pri benzínových varičoch používame pumpičku na benzín, ktorou pred varením treba napumpovať palivo.

Obr.3 Benzínový varič MSR Dragonfly

Okrem plynových a benzínových varičov existujú aj alternatívy najmä v podobe varičov na pevný lieh, poprípade špeciality typu MSR Windburner.

 

Záver

Pre drvivú väčšinu tripov a expedícii po Európe odporúčam určite plyn. Jednoduché, čisté ľahké. Obzvlášť môj oblúbený, legendárny varič Var 2. Veľmi jednoduchý, spolahlivý a lacný varič. Podržal ma počas viactýždenných výletov aj letných festivalov. Po ôsmych rokoch sa mi podarilo poškodiť tesnenie, ktoré sa však dá kúpiť ako orginálny náhradný diel a vymeniť. Vrelo odporúčam.

Ak sa však chystáte na viacmesačné cestovanie po svete na bicykli alebo stopom, poprípade plánujete viacdenné zimné túry, tak je vhodné uvažovať o benzínovom variči.

 

Podeľ sa o svoj názor s ostatnými

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia