ÚVOD > ZAŽISLOVENSKO > Poloniny a Vihorlat
 

Poloniny a Vihorlat

Poloniny a Vihorlat

Národný park Poloniny leží na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou v Poloninách a Bukovských vrchoch. Národný park bol vyhlásený 1. októbra 1997 na ploche 298,05 km² s ochranným pásmom 109,73 km². Park leží v okrese Snina v Prešovskom kraji. Je to najvýchodnejšia časť Slovenska a patrí medzi najredšie osídlené. Najvyšší vrch sa volá Kremenec (1 207 m n. m.) a nachádza sa na mieste, kde sa stretávajú hranice Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Vihorlatské vrchy (skrátene aj Vihorlat) je pohorie sopečného pôvodu, geomorfologický celok Vihorlatsko-gutinskej oblasti, ktorý sa rozprestiera na východe Slovenska a čiastočne na západe Ukrajiny (Zakarpatská oblasť). Na jeho území sa nachádza Chránená krajinná oblasť Vihorlat a taktiež územie Vihorlatský prales skrátene aj Vihorlat, ktoré bolo v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO v kategórii Karpatské bukové pralesy. Dôvodom boli zachovalé bukové pralesy s vyše 240-ročnými exemplármi. Opäť ti prinesieme zaujímavé tipy na výlety, súťaž a ku každej objednávke nad 60 € ti pribalíme turistickú mapu Poloniny a Vihorlat v mierke 1:50 000 zadarmo.


 

 

Prehľad zaujímavostí a  informácií o Poloninách a Vihorlate

Najvýšší vrcholom je:  Kremenec 1207,00 m.n.m. (Poloniny) / Vihorlat  1075,5 m.n.m. (Vihorlatské vrchy)

Národné prírodné rezervácie: Na území NP Poloniny sa nachádza celkom 20 Národných prírodných rezervácií so stupňom ochrany 4 alebo 5. Vo vihorlatský vrchoch sa nachádza Lokalita Svetového dedičstva UNESCO Vihorlatský prales. Niektoré časti národného parku Poloniny – pralesy Stužica, Havešová a Rožok boli v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Národný park je zároveň súčasťou Biosférickej rezervácie Východné Karpaty.

 

NÁŠ TIP NA VÝLET #1   

Trasa: Na Sninský kameň zo Zemplínskych Hámrov

Čas Túry: 3 hod. 30 min.

Náročnosť: Nenáročná túra vhodná aj pre rodiny s malými deťmi

Odmena za tvoj výkon: Prekrásne výhľady zo Sninského kameňa

Trasa: Vybrali sme pre teba nenáročnú túru, ktorú môžeš bez problémov absolvovať so svojimi deťmi a zabverie ti len pár hodín. Štartovacím miestom je lom za obcou Zemplínske Hámre, ktoré sa nachádzajú na severnom úpätí Vihorlatských vrchov neďaleko Sniny. Vydávame sa po žltej turistickej značke do sedla Tri table, táto časť dnešného výletu je najťažšia z pohľadu výšľapu, kde na úseku dlhom 3 kilometre vystúpame o 420 metrov. V sedle máme na výber, môžeme isť rovno na Sninský kameň, alebo si ešte urobiť odbočku na Morské oko, je to cca 1,5 km. klesaním s prevýšením cca 250 m, celkový čas na túto "záchadzku" je cca 1,5-2 hodiny. Záleží od tempa akým pôjdeš. My sa však držíme pôvodnej trasy a zo sedla na Sninský kameň, ktorý je našim dnešným vrcholom, po červenej značke to trvá cca 3/4 hodinu a v poslednom úseku využijeme aj rebríky a reťaze, pomocou ktorých sa dostaneme na vrchol, z ktorého sú krásne výhľady na celé Vihorlatské vrchy, Poloniny a Zemplínsku Šíravu. Po oddychu a kochaní sa krásnymi výhľadmi začneme zostupovať po modrej značke na Rovienky. Cesta trvá necelú 3/4 hodinu a odtiaľ po zelenej značke prídeme po 30 minútách do cieľa dnešného výletu.

Celková dlžka: 8,5 km

Stúpanie: 616 m

Klesanie: 616 m

Najnižší bod trasy: Zemplinské Hámre 430 m.n.m.

Najvyšší bod trasy: Sninský kameň 1006 m.n.m.

MAPA NA HIKING

 

NÁŠ TIP NA VÝLET #2   

Trasa: Kremenec - 3 štáty na jednom vrchole

Čas Túry: 6 hod. 35 min.

Náročnosť: Náročná celodenná túra v najodľahlejšom kúte Slovenska

Odmena za tvoj výkon: Krásne lesy s minimom turistov, výhľady z Kremenca a 3-hraničný bod na vrchole

Trasa: Tentokrát ťa zavedieme do panenskej prírody, kde stretneš minimum turistov, ale za to si užiješ dokonalý oddych v prírode Bukovských vrchov v NP Poloniny. Náš výlet začneme v najvýchodnejššej obci na Slovensku v Novej Sedlici. Štartujeme z pred miestneho pohostinstva a po červenej značke začíname na zahriatie vcelku slušné stúpanie až po drevoskládku pod Kýčerou (525 m n. m.). Po ďalšej zhruba hodine stúpania vstupujeme do pralesa Stužica. Mŕtve drevo všade navôkol, ozrutné buky, ktoré končia snáď niekde pri mrakoch, ohromný priestor, ktorý vám neposkytne žiadna z fotografií. Pozorujeme, ako sa pomaly mení vegetácia a z chodníka začína vytŕčať čoraz viac skál. Stúpanie začína byť až veľmi mierne, červená nás však náhle stočí vľavo, pred nami sa mihnú stĺpiky v slovenských a ukrajinských farbách a záverečné stúpanie na Kremenec má za úlohu vás poriadne udýchať, hoci je to len azda 200 až 300 metrov. Na vrchole nás čaká veľký obelisk, ktorý označuje hranicu 3 štátov (Slovenska, Poľska a Ukrajiny).  Ak sa ocitnete na Kremenci a nemáte namierené na Veľkú Ravku (Wielka Rawka), vybehnite sa na ňu aspoň pozrieť, tých pár krokov od obelisku vás nezabije a výhľad stojí za to.

Celková dlžka: 20,6 km

Stúpanie: 1127 m

Klesanie: 1127 m

Najnižší bod trasy: Nová Sedlica 390 m.n.m.

Najvyšší bod trasy: Kamenec 1207,5 m.n.m.

MAPA NA HIKING

 

Podeľ sa o svoj názor s ostatnými

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia