ÚVOD > BLOG > Skialp > Ako vybrať skialp lyže
 

Ako vybrať skialp lyže

Ako vybrať skialp lyže

Výber skialpových lyží je veľmi dôležitá vec. Ak si však chceš skutočne užívať nadšenie zo stúpania do kopca a tiež tak aj zjazdy je potrebné aby si výberu lyží venoval istý čas. Nasledovný článok ti pomôže správne vybrať.

 

 

 

 

 

Skialpinistické lyže

Skialp lyže sa s pomocou stúpacích pásov musia spoľahlivo dostať na každý vrchol hôr a taktiež  ich jazdné vlastnosti musia vyhovovať požiadavkám v rozličných snehových podmienkach. Prvým základným parametrom je šírka skĺznice. Čím je skĺznica širšia, tým pri zjazde vzniká lepší vztlak a lyže sú tým pádom lepšie ovládateľné (platí to predovšetkým pre hlboký sneh). Nasledovným parametrom skialp lyží je materiál, z ktorého sú vyrobené. Najčastejšie sa využíva výroba sendvičových konštrukcií z ľahkých, ale zato pevných materiálov typu karbón, titanal, aramid,... ktoré sa spájajú s rôznymi druhmi dreva - paulownia, buk, topoľ, baza, jaseň a pod. K ďalšiemu parametru patrí upevnenie skialpinistických pásov na skĺznicu lyže. Pripnutie je u každého druhu skialp lyží individuálne. Pretekárske lyže sú vybavené pre upnutie pásov drážkami na špičkách a pätkách. Niektoré modely majú zase na špičkách lyží urobenú dierku na prepchatie gumičky pásu. Na ostatné druhy lyží sa pásy prichytávajú pomocou kovových alebo plastových praciek. Viac info sa o pásoch a ich upnutí na lyže dočítať v článku - Ako vybrať skialp pásy.

 

Delenie skialp lyží

  • Pretekárke – ultra ľahké lyže určené pre pretekových skialpinistov. Veľmi jednoducho sa s nimi šľape do kopca, ale vďaka nízkej hmotnosti a vykrojeniu sú horšie ovládateľné pre rekreačného skialpinistu. Techniku lyžovania na takýchto lyžiach si najskôr treba osvojiť a zvyknúť si na ňu. Lyže sú dosť úzke – šírka pod lyžiarkou sa pohybuje okolo 65mm. Materiál zvyčajne tvorí spojenie ľahkého karbónu a dreva.
  • Klasické skialp lyže pre skitouring – zlatá stredná cesta skialp lyží. Poskytujú výborné šlapacie vlastnosti rovnako ako aj pohodlie pri lyžovaní rôznych typov terénu. Šírka skĺznice pod lyžiarkou sa pohybuje od 70 do 90mm.
  • Freeride lyže  - z týchto 3 typov, sa jedná o hmotnostne najťažšie kúsky, ktoré sú tiež aj najširšie. V porovnaní výšlap/zjazd sú predovšetkým uspôsobené tak aby si si komfortne zalyžoval v hlbokom prašane či zľadovatenom voľnom teréne. Šírka skĺznic sa pohybuje od 90mm až po skutočne obrovské dosky. Šlapanie do kopca je v týchto typoch fyzicky náročné a ťažké, ale pri zjazde sa ti takéto lyže odvďačia.

 

Parametre pri výbere skialp lyží

Konštrukčný materiál – predovšetkým spojenie drevenej sendvičovej konštrukcie a pevného materiálu typy – karbón, aramid, titanal...

Rádius – bežne sa pohybuje v rozmedzí od 13 až 17 metrov. Pri freeridových lyžiach je to viac. Všeobecne sa volia rádiusy do R15 metrov. Platí tu jednoduché pravidlo: skôr urobíš dlhší oblúk s lyžou s menším rádiusom, ako krátky oblúk s lyžou, ktorá má väčší rádius. Je to dôležitý faktor z hľadiska bezpečnosti a ovládateľnosti  lyže, hlavne ak trénuješ a preferuješ preplnené lyžiarske zjazdovky, najmä počas víkendov.

Rozmery – všímaj si vykrojenie lyže na špičkách, v strede lyže a na pätkách (napr. špička: 112 mm, stred: 75 mm, pätka: 100 mm)  - tieto rozmery ti pomôžu pri výbere. Platí tu pravidlo, že čím je rozmer šírky lyže väčší, tým je lyža stabilnejšia pri zjazde.

Dĺžka lyží - pre mužov sa odporúča približne v rozmedzí od 165 až 180 cm; pre ženy sú optimálne dĺžky 146 až 160 cm.

Hmotnosť – hmotnosť je u každého typu skialp lyží variabilná. Hmotnosť u pretekových lyží je približne 700 gramov (1 lyže). Klasické skialp lyže sú už o niečo ťažšie. Tam sa hmotnosť pohybuje od 1300g na 1 lyžu. Najťažšie spomedzi skialp lyží sú freeridové. Tak je väčšia hmotnosť citeľná. 1 lyža váži od 1800g a viac.

 

 Samotný výber

Ako prvú otázku si musíš zodpovedať na aký účel by si chcel skialp lyže používať. Na výber sa ti bude núkať niekoľko možností. Osobne môžeš investovať do ultra ľahkých modelov typu – Hagan, Skitrab, Lasportiva. Lyže tohto typu sú veľmi ľahké no zároveň prirodzene pevné a tuhé na to aby ti umožnili lyžovať aj tie najťažšie trasy vo voľnom teréne. Najčastejšie do týchto modelov investujú skialpinisti, ktorí sa radi zúčastňujú pretekov. Vďaka nízkej hmotnosti, ktorá sa pohybuje okolo jedného kila a pol sa skvele hodia na výšlapy do strmých terénov. Na hmotnosť vplýva tiež výkroj lyže – to znamená, že čím je lyža viac vykrojená, tým je logicky aj ľahšia.

Klasické skialp lyže (Lasportiva, Fischer, Skylotec, Völkl) určené predovšetkým na skitouring, skimountainering ponúkame zväčša bežným rekreačným skialpinistom, ktorí hľadajú kompromis medzi chôdzou a lyžovaním.

Lyže určené na freeride (Black Diamond, Scott, Fischer, Black Crows) ponúkame hlavne pokročilým riderom, ktorí už majú určité skúsenosti s pohybom vo voľnom teréne. Tiež je veľmi dôležité zvyknúť si na väčšiu hmotnosť takýchto lyží a tiež tak aj poriadnu šírku. Kúpou takýchto lyží sa zaručíte skvelý komfort počas lyžby v hlbokom prašane alebo neupravenom teréne.

 

Najlepšie hodnotené skialp lyže z nášho base campu :)

Z pretekárskych modelov určite značka Hagan Xrace 2015Skitrab Gara Lirace 2016La Sportiva Syborg.

 

 

Z klasík pre teba odporúčame modely La Sportiva GTS 2.0, Fischer Tour X-Treme, Fischer Alproute 78, Scott speed guide 88, SKYLOTEC Wake Up, Völkl Qanik.

 

Freeridovým kúskami vynikajú lyže značiek Black Diamond Link 95, SCOTT Cascade 110, Fischer Ranger 98, Black Crows Camox.

 

 

Adam Sport odporúča:

  • Nezabúdaj, že u nás nemusíš nakúpiť len skialp lyže. Môžeš si rovno zakúpiť celý skialp set, na ktorý získaj zvýhodnenú cenu (v sete sa dá nakúpiť – viazanie, pásy, lyžiarky, lyže)
  • Pokiaľ by si si skialp lyže chcel na začiatok len vyskúšať, dobehni do našej novej skialp požičovne v lyžiarskom stredisku Skipark Ružomberok
  • Pri zakúpení skialp lyží v sete ti v našom obchode na dané lyže tiež pripevníme a nastavíme viazanie + pripravíme a orežeme pásy podľa vykrojenia lyže
 

Podeľ sa o svoj názor s ostatnými

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia